Nie można pozwolić na to, by prawo do dziecka ustąpiło prawom dziecka.
Na ulicach francuskich miast można zobaczyć w tych dniach ogromne kukły opatrzone kodem kreskowym. Mają one przypominać o tym, że wśród wielu innych towarów, które można dziś kupić, znalazły się także dzieci. Jest to odniesienie do prac senatu, w którym trwa debata nad nowym prawem bioetycznym. Propozycje w nim zawarte jasno pokazują, jak ogromną siłę przebicia ma w tym kraju lobby LGBT, otwarcie popierane przez ugrupowanie prezydenta Macrona. Chodzi o ustawę, która ma zapewnić zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Cały tekst

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Nad Katowicami wisiała noc. Jan klęczał przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy bazyliki w Panewnikach. – Jezu, czy Ty tu naprawdę jesteś? Czy Ty mnie słuchasz? – zapytał. – Po tych pytaniach zapanowała kompletna cisza! – wspomina. To nie była jednak zwykła cisza.

Już siódmą rocznicę pierwszej nocnej adoracji świętuje 6 grudnia ekipa, która zapewnia dyżury przed Najświętszym Sakramentem w bazylice w Katowicach-Panewnikach. Dzięki tym dyżurom każdy może tam przyjść o dowolnej porze dnia lub nocy, żeby modlić się przed obliczem Pana. Adoracja trwa tutaj non stop, 24/7. Zobacz Cały tekst.

BRAK WIARY W BOGA NAJWIĘKSZĄ ŚLEPOTĄ

5 grudnia 1942 w bitwie pod syryjskim El-Alamejn, od wybuchu granatu Jacques Lebreton stracił oczy i obie ręce. Miał 20 lat. Bunt przeciwko Bogu doprowadził go do ateizmu i partii komunistycznej. Nawrócił się po spotkaniu z Martą Robin, jedną z największych mistyczek i stygmatyczek Kościoła katolickiego.

We wstępie do swojej biografii Jacques Lebreton napisał: „Trzeba mi było przeżyć to wszystko, aby móc z doświadczenia powiedzieć, że najgorszym z kalectw nie jest ślepota ani też amputacja obu rąk, lecz odcięcie się od Boga. Gdybym nie był okaleczony fizycznie, to zdanie nie miałoby w moich ustach żadnego sensu. Gdybym też nie zaparł się wiary na długie osiem lat mojego życia, tym bardziej! Ale jestem człowiekiem bez oczu i bez rąk. I przez osiem lat byłem człowiekiem niewierzącym. Dlatego mam prawo tak mówić”. Cały tekst

CZYŚCIEC – STAN PRZEJŚCIOWY DUSZY LUDZKIEJ

Niewątpliwie w nauce Jezusa można znaleźć liczne wskazania, które suponują stan trwania duszy od śmierci do paruzji. Nauka Mistrza z Nazaretu nawiązuje do zapatrywań ówczesnego judaizmu – choć rzecz jasna, iż Jezus nie tylko rozwija poglądy judaizmu, ale ukazuje niezwykłe i nowe elementy. Niewątpliwie Jezus uczy o stanie radości – szczęścia po śmierci, wskazuje na możliwe skazanie na potępienie – piekło, można także wskazać te miejsca, gdzie Chrystus uczy o istnieniu czyśćca, który jest stanem oczekiwania na wejście do radości nieba. Cały tekst

KOŚCIÓŁ TO NIE TYLKO DOCZESNOŚĆ

Kościoła nie można zredukować wyłącznie do instytucji o charakterze doczesnym. Tymczasem współczesne media opisują Kościół językiem marketingu politycznego – zauważa ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. Jak podkreśla, to tylko jedna strona medalu. Bo z drugiej sam Kościół dostosował się w wielu obszarach do mentalności i logiki mediów.

Jak podkreśla ks. dr Pastwa, pandemia koronawirusa pokazała, że wielu katolików poszukuje pogłębionej intelektualnie „oferty duchowej”, a nie wyłącznie komunikatów czy krytyki tych osób, które nie utożsamiają się z chrześcijaństwem lub mają inny pomysł na życie. Nie brakuje niestety również przykładów, kiedy język przekazu nie tylko nie jest zrozumiały dla odbiorcy ukształtowanego przez przekaz współczesnych mediów, ale nawet staje się podstawą memów. W opinii ks. dr. Pastwy Kościołowi potrzebna jest więc odważna współpraca ze specjalistami z zakresu komunikowania, zwłaszcza komunikowania religijnego. Cały tekst

 

MOC MODLITWY

Chciałbym Wam powiedzieć jak Bóg zmienił moje życie - można powiedzieć tak nagle - i okazał mi wielką łaskę, zupełnie niezasłużenie, o czym jestem zupełności przekonany.
W ciągu roku Jezus przewrócił moje życie "do góry nogami". On jest jedynym Panem i Zbawicielem i nie ma innego oprócz Niego. Ktoś kiedyś mi powiedział: "ktoś ci kiedyś pokazał Jezusa, abyś ty kiedyś Go innym pokazał". Dlatego chcę Wam o tym powiedzieć.
„Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą. Bo nie ma tu różnicy: wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie. Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania przez wiarę mocą Jego krwi." /Rz 3, 21-25/.   Cały tekst

 

OD ATEISTY DO PUSTELNIKA

Przez prawie 30 lat byłem wojującym ateistą o lewicowych poglądach. Odrzuciłem Boga, odrzuciłem wiarę, ale Bóg mnie nie odrzucił. Przyprowadził mnie z powrotem w sposób niezwykły do siebie przez cudowne spotkanie z Maryją.
Jestem ojciec Łazarz Al-Antoni. Pochodzę z Australii, z protestanckiej, metodystycznej rodziny. Mój ojciec był protestantem, a matka skłaniała się w stronę katolicyzmu.
W dość młodym wieku spostrzegłem, że moi bliscy nie prowadzą chrześcijańskiego stylu życia. Mówili o sobie, że są wierzący, ale oszukiwali siebie nawzajem i używali wulgarnego języka. Szybko nabrałem przekonania, że religia jest oszustwem i hipokryzją.
Równocześnie spotykałem ludzi, którzy byli dobrzy, uprzejmi i… niewierzący. Doszedłem do przekonania, że to nie religia decyduje o tym, czy ktoś jest dobry czy nie. Religia, w moich oczach, nie czyniła różnicy między dobrymi i złymi ludźmi.
Cały tekst

POTRZEBA DIALOGU Z MŁODZIEŻĄ
Dialog, w którym powinni wziąć udział przede wszystkim sami zainteresowani, uważam za nieodzowny – powiedział KAI ks. dr hab. prof. UJK Rafał Dudała, wieloletni duszpasterz środowisk młodzieżowych i akademickich oraz wykładowca akademicki, odnosząc się do roli młodych w protestach wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego.
Ks. Dudała podejmuje próbę oceny i diagnozy kryzysu przede wszystkim w kontekście miejsca młodych ludzi we współczesnym Kościele. Proponuje dialog.
Diagnozuje, które elementy duszpasterstwa mogły się okazać niewystarczające, nieprzystające do rzeczywistości. – “Duszpasterska troska“ koncentrowała się raczej na kwestii tego, „co należy robić“, czego wyrazem stała się niemal wyłącznie moralna propozycja przedkładana młodemu człowiekowi. Tymczasem pierwszą winna stać się kwestia tego, „dlaczego należy to robić“. Dotyczy to intencji człowieka, które wypływać powinny z osobistej relacji z Bogiem. Najpierw spotkanie ze Zbawicielem, dopiero później wymagania życia zbawieniem – uważa.  Cały tekst

 

PREŚLADOWANIA CHRZEŚCIJAN NA ŚWIECIE

Sytuacja chrześcijan na świecie pogorszyła się w 2020 roku w wielu krajach świata, alarmuje Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie “Open Doors” (Otwarte Drzwi). Jak wynika z opublikowanego przez tę organizację „Indeksu prześladowań na świecie 2020”, ok. 309 milionów chrześcijan na świecie cierpi z powodu wypędzeń, nadzoru i dyskryminacji ze strony rządów, społeczeństwa lub własnej rodziny. Istniejącą już dyskryminację zwiększyła pandemia koronawirusa.

Indeks obejmuje 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Wynika z niego wyraźnie, że w minionym roku „znacznie zaostrzyła się intensywność prześladowań” np. liczba chrześcijan zamordowanych ze względu na wiarę wzrosła z 2 983 w 2019 roku do co najmniej 4.761 w 2020.

Cały tekst

COVIDOWE DZIAŁANIA DUSZPASTERSKIE

Zgłosiłem się do dyrektora szpitala zakaźnego, bo chciałem przyjść z posługą sakramentalną do leżącego tam znajomego. Wszystko wskazywało, że nie będzie łatwo otrzymać zezwolenie - pisze ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie.
Był to czas największego strachu i nasilenia ograniczeń kwarantanny (marzec 2020), nawet komunikacja miejska była ograniczona, poza miastami w praktyce nie istniała. Dzięki temu, zapoznałem się z wieloma ludźmi z personelu medycznego różnych szpitali, biorąc udział w akcji "Podwieźć medyka". Były to często długie wyprawy, ale w tej "wojennej" sytuacji koniecznym było pomóc pracownikom szpitali dojeżdżających z oddalonych od głównych dróg wiosek albo powracających po domowym lub dłuższym dyżurze. Cały tekst

 

AFERA NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

Co będzie wcześniej: orzeczenie ws. prof. Budzyńskiej czy pakiet wolnościowy?Była wykładowczyni socjologii rodziny została przed dwoma laty oskarżona przez grupę studentów m.in. o "promowanie poglądów radykalno-katolickich". Postępowanie przeciw prof. Ewie Budzyńskiej przed komisją dyscyplinarną Uniwersytetu Śląskiego ruszyło dziś praktycznie od nowa.

Prof. Budzyńska ocenia, że w jej sprawie nastąpiło przyspieszenie. Jak zauważa, zbiegło się ono w czasie z ogłoszeniem propozycji tzw. pakietu wolnościowego. To projekt ustawy, który ma wzmocnić gwarancje wolności nauczania, a także wolności słowa, badań naukowych, ogłaszania ich wyników, a także debaty akademickiej z zachowaniem zasad pluralizmu światopoglądowego i przepisów porządkowych uczelni.  Cały tekst

 

HISTORIA RÓŻAŃCA
Tradycja monastycznej modlitwy zwraca uwagę na ciągłą potrzebę trwania w Bożej obecności. Kolejno anachoreci, benedyktyni, cystersi, kartuzi słysząc słowa: “Nieustannie się módlcie” (1Tes 5,17), na wzór Chrystusa uświęcali poszczególne pory dnia i nocy, obok Eucharystii, rozważaniem Ojcze nasz oraz modlitwą stu pięćdziesięcioma psalmami.

PROWOKACJA WOBEC MAGISTERIUM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

Przed próbami wprowadzania w życie tzw. interkomunii, nazywanej też „wzajemną gościnnością eucharystyczną” między katolikami a protestantami przestrzegł swych rodaków kardynał Gerhard Ludwig Müller. Portal kath.net opublikował oświadczenie emerytowanego prefekta Kongregacji Nauki Wiary w tej sprawie, żywo dyskutowanej w niemieckim Kościele. Jego zdaniem, nie chodzi tu o ekumenizm, lecz o prowokację wobec Magisterium Kościoła katolickiego.

Cały tekst


Wschodni chrześcijanie, wzrastając w tradycji medytacji, wprowadzili powtarzanie wybranych słów Pisma: “Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu” czy “Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną”. Czyniono to w rytm oddechu, posługiwano się często kamykami, by zliczyć ilość powtórzeń i pomóc w skupieniu.    Cały tekst

OBROŃCA ŻYCIA LUDZKIEGO

Cytowanie poglądów Jérôme Lejeune'a w amerykańskich mediach, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej, może być dużym wsparciem dla tamtejszych ruchów obrony życia.
 
Amerykańskie środki przekazu: telewizja NBC i agencja AP w specjalnym materiale przybliżyły swym rodakom postać Jérôme Lejeune'a – wybitnego lekarza francuskiego, którego dekret o heroiczności cnót zatwierdził 21 stycznia papież Franciszek. Dekret jest pierwszym krokiem do beatyfikacji tego uczonego, znanego m.in. z odkrycia w 1958 r. tzw. trysomii chromosomu 21, odpowiedzialnej za występowanie zespołu Downa oraz ze sprzeciwu wobec aborcji.

IDEOLOGICZNE SZALEŃŚTWO

We Włoszech znika „matka” i „ojciec” i pojawia się neutralny pod względem płci rodzic 1 i 2.
Od dwóch tygodni Włosi ostro protestują przeciwko ideologicznemu szaleństwu,
które wdrażane jest w ich kraju. Chodzi o wymazanie z dokumentów dzieci poniżej 14 lat określenia „matka” i „ojciec” i zastąpienie ich terminami „rodzic 1” i „rodzic 2”. Dokonał tego dekret minister spraw wewnętrznych, która wymawiała się koniecznością przestrzegania unijnych zasad o ochronie danych osobowych. Wskazała, że sformułowanie „ojciec” i „matka” wywołało „mocną krytykę z punktu widzenia ochrony danych oraz nieletnich w przypadkach, gdy osoby sprawujące odpowiedzialność rodzicielską nie są identyfikowane z postacią matki czy ojca”. Nie dziwi więc, że zmianę prawa odtrąbiły jako wielkie równościowe zwycięstwo środowiska LGBT. Stwierdziły, że „wreszcie zakończy się dyskryminacja dzieci par homoseksualnych”. Cały tekst.

 

Cały tekst
 

ROMSKA BOHATERKA

     Gorzowianie pożegnali 3 lutego śp. Alfredę Markowską – romską bohaterkę, która uratowała w czasie II wojny światowej około 50 dzieci cygańskich i żydowskich. Pożegnanie Zmarłej odbyło się w jej domu, następnie trumna przewieziona została do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Mieszka I.
W 2006 r., Prezydent RP odznaczył Alfredę Markowską Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Mszę św. odprawił ks. Dariusz Glama – proboszcz parafii, który także przewodził uroczystości religijnej na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej. Najpierw poprowadził modlitwę pożegnalną w domu śp. Alfredy Markowskiej, która powszechnie znana była jako Babcia Nońcia. W czasie kazania kapłan przypomniał życiorys romskiej bohaterki i dziękował za dar długiego życia, podczas którego podjęła się niezwykłego dzieła ratującego życie bezbronnych istot. W homilii duchowny zaprosił wszystkich do modlitwy, która jest najwspanialszym darem: – Inny prezent nam się nie przyda, a modlitwa jest konieczna – podkreślił ks. Glama.  Cały tekst

 

ŚW. WERONIKA OCIERA TWARZ JEZUSOWI (STACJA VI) 

Wedle mistycznej wizji bł. Anny Katarzyny Emmerich, św. Weronika ze stacji Drogi Krzyżowej miała naprawdę na imię Serafia i była żoną członka Sanhedrynu.

Gdy czyta się opisy wizji bł. Anny Katarzyny, odnosi się wrażenie, jakby Pan Bóg pozwolił jej oglądać z bliska wydarzenia opisywane w Biblii. A nawet więcej, bo niemiecka mistyczka podaje nie tylko opisy poszczególnych zdarzeń, ale także dodatkowe informacje o ich uczestnikach. (Pisma te nie zostały wzięte pod uwagę w jej procesie beatyfikacyjnym z powodu wątpliwości, na ile były to jej własne słowa, a na ile słowa znanego pisarza Clemensa Brentano. On przez kilka lat spisywał jej relacje, tłumacząc przy tym z dialektu westfalskiego na literacką niemczyznę. Zapewniał, że czytał błogosławionej spisane przez siebie teksty i uzyskiwał jej akceptację.)
Cały tekst

Dążyć do wewnętrznej wolności

Wśród kryteriów dojrzałej osobowości ks. prof. Zdzisław Chlewiński podaje, jako pierwsze, wewnętrzną wolność. Jeśli jest w człowieku wewnętrzna wolność, to potrafi on zachować własne poglądy nawet przy naciskach czy pewnych zewnętrznych uwarunkowaniach. Wewnętrzna wolność to także wierność własnym przekonaniom, nawet jeśli jakaś grupa ludzi będzie miała zupełnie inne przekonania. Natomiast źródła smutku, niepokoju, niezadowolenia, frustracji leżą nie w trudnościach życia codziennego, ale w naszym wewnętrznym ograniczeniu, zniewoleniu. Cały tekkst

 EWANGELIZACJA

Musimy wypowiedzieć wewnętrzną wojnę starszemu bratu w nas. Musimy wypowiedzieć wojnę temu, który na miejscu Pana Boga postawił normy, nieskazitelność i brak miłości. Musimy mieć serce miłosiernego Ojca – mówił ks. Michał Olszewski SCJ w czasie spotkania „Serce w Serce z Jezusem”, które we wtorek odbyło się w Stadnikach. W ostatni wtorek stycznia Profeto wznowiło cykl spotkań ewangelizacyjnych „Serce w Serce z Jezusem”. Msza św. z modlitwą o uzdrowienie z kościoła w Stadnikach była transmitowana w radio i w internecie. W nabożeństwie, na sposób duchowy, wzięło udział kilka tysięcy osób z całego świata.
Cały tekst

Kościół w czasie pandemii – nowa era Internetu?

Wydaje się, że egzamin z wykorzystywania w Kościele w Polsce narzędzi, jakie daje Internet, wypada – bo epidemia wciąż przecież trwa – zdecydowanie na plus. To ważne tym bardziej, że ten wielki, spontaniczny eksperyment może owocować także po pandemii wzbogacając Kościół w Polsce duchowo i intelektualnie. „Według mnie nadeszła nowa era Internetu w Kościele” – stwierdza bez wahania ks. dr hab. Józef Kloch, medioznawca z UKSW i były rzecznik KEP. Cały tekst

DUCH PRACY LUDZKIEJ

Ks. Stefan Wyszyński był twórcą oryginalnej teologii pracy ludzkiej, którą wyraził w swej książce „Duch pracy ludzkiej” wydanej bezpośrednio po wojnie. Staraniem twórcy Opus Dei ks. Josemarii Escrivy de Balaguera, została ona przetłumaczona na kilka europejskich języków. Być może znana też była Piusowi XII, który w 1955 r. ustanowił święto św. Józefa Robotnika. Ludzką pracę Wyszyński traktował jako istotną drogę do samorozwoju, uświęcenia się człowieka oraz uświęcania świata i budowania wspólnoty społecznej. Cały tekst

 

 

Agresywne programy dechrystianizacyjne
w instytucjach Unii  Europejskiej

 

„Obecnie wolność wiary chrześcijan jest zagrożona przez agresywne programy dechrystianizacyjne w instytucjach Unii Europejskiej w administracji Bidena, w państwach islamskich i ateistycznych” – powiedział w wywiadzie udzielonym Lotharowi C. Rilingerowi z portalu kath.net kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Oto całość wywiadu z emerytowanym prefektem Kongregacji Nauki Wiary w tłumaczeniu na język polski.
Cały tekst

JEZUS NIE CHCE KOŚCIOŁA, KTÓRY TWORZĄ URZĘDNICY

Jezus nie chce Kościoła, który tworzą urzędnicy zazdrośnie strzegący dostępu do Niego i próbujący decydować, kogo można dopuścić bliżej, a komu zagrodzić drogę i zamknąć drzwi do Kościoła – mówił bp Damian Muskus OFM, który udzielił święceń prezbiteratu i diakonatu klerykom ze Zgromadzenia Księży Sercanów. Jak podkreślał, powołani do służby w Kościele mają mieć serca współczujące, a nie osądzające.

Cały tekst

EKSPERCI ONZ PRZECIWKO STOLICY APOSTOLSKIEJ I KOŚCIOŁOWI KATOLICKIEMU

 

Grupa ekspertów ONZ wyda oświadczenie, którego celem jest zmuszenie Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego rezygnacji z potępiania aborcji i ideologii gender, pod pretekstem żądania od Watykanu podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu zapobiegania wykorzystywania małoletnich – donosi na łamach agencji CNA Andrea Gagliarducci.


Cały tekst

DLACZEGO ZOSTALI KATOLIKAMI?

Bp Varden: nie umiemy już mówić o życiu wewnętrznym, ale wciąż go poszukujemy

Współczesny świat zatracił prymat życia wewnętrznego, a co za tym idzie język potrzebny do tego, by o nim mówić. W człowieku jednak wciąż istnieje głębokie pragnienie transcendencji. Wskazuje na to norweski trapista, urodzony w niepraktykującej rodzinie luterańskiej, którego do Kościoła katolickiego zaprowadziła muzyka sakralna i świadectwo życia polskiego salezjanina.

Cały tekst

DIAKONAT STAŁY W KOŚCIELE

W niedzielę 23 maja br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00 odbędą się święcenia kolejnego diakona stałego w archidiecezji. Po ukończeniu sześcioletnich studiów teologicznych i czteroletniej formacji, akolita Cezary Uszyński otrzyma sakrament święceń diakonatu z rąk biskupa Michała Janochy.

Przyszły diakon warszawski jest mężem, ojcem czterech dorosłych córek i dziadkiem czterech wnuków. Jest także absolwentem studiów inżynierskich Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Prowadzi firmę. Od trzynastu lat pełni posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.

Cały tekst

POPRAWNOŚĆ LITURGII

Wyzwań liturgicznych nigdy nam nie zabraknie, ciągle pojawiają się nowe, ale mamy w Polsce dobrze przygotowanych liturgistów, którzy czuwają nad poprawnością liturgii – podkreślił bp Adam Bałabuch, podsumowując swoją posługę na stanowisku przewodniczącego Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił ją przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
 

Cały tekst

DOGMATY WIARY KATOLICKIEJ

 

Ostatnio moja znajoma zarzuciła mi, że jako katoliczka muszę wierzyć w jakieś „zmyślone dogmaty”. Nie bardzo wiedziałam, co jej odpowiedzieć. Proszę o wyjaśnienie pojęcia „dogmat”.

 

Słowo „dogmat” wywodzi się z języka greckiego (dogma; w liczbie mnogiej: dogmata). Pierwotnie rozumiane było ono jako: opinia, pogląd, decyzja, wspólne przekonanie, zasada; zatem związane z ustaleniem konkretnego stanu rzeczy, który niekoniecznie musiał dotyczyć spraw odnoszących się do wiary.

Cały tekst

BENEDYKT XVI O SWOJEJ DRODZE KAPŁAŃSKIEJ

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

Cały tekst

BENEDYKTYNI WRACAJĄ DO OPACTWA W SOLIGNAC

Wypędzeni w czasie rewolucji francuskiej benedyktyni po 230 latach wracają do swego opactwa w Solignac w diecezji Limoges w zachodniej Francji. Założył je w VII wieku św. Eligiusz z Noyon.

Odrodzenie życia monstycznego w Solignac będzie dziełem mnichów z opactwa Saint-Joseph de Clairval we Flavigny-sur-Ozerain w Burgundii. Tamtejsi benedyktyni, po długim rozeznaniu, większością dwóch trzecich głosów zdecydowali o założeniu przeoratu w Solignac.

Cały tekst

DAR JĘZYKÓW DZISIAJ

Zdolność dotarcia Kościoła do różnych osobowości i do różnych środowisk stanowi do dziś jeden z najważniejszych znaków działania w nim Ducha Świętego.

Zesłanie Ducha Świętego należy zaliczyć do jednego z największych cudów w historii zbawienia. To cud przemiany Apostołów, którzy wychodzą z zamknięcia Wieczernika, by podzielić się z całym światem radością Jezusowego zwycięstwa nad śmiercią. Wyjście to zapoczątkuje nieprawdopodobną historię Kościoła. Nieprawdopodobną, bo któż w momencie jej rozpoczęcia mógł przewidzieć, że dobra nowina o Cieśli z Nazaretu, który jest Synem Bożym i wyzwala nas z więzów śmierci, zostanie przyjęta przez miliardy ludzi na całym świecie?

Cały tekst

Dążyć do wewnętrznej wolności

Wśród kryteriów dojrzałej osobowości ks. prof. Zdzisław Chlewiński podaje, jako pierwsze, wewnętrzną wolność. Jeśli jest w człowieku wewnętrzna wolność, to potrafi on zachować własne poglądy nawet przy naciskach czy pewnych zewnętrznych uwarunkowaniach. Wewnętrzna wolność to także wierność własnym przekonaniom, nawet jeśli jakaś grupa ludzi będzie miała zupełnie inne przekonania. Natomiast źródła smutku, niepokoju, niezadowolenia, frustracji leżą nie w trudnościach życia codziennego, ale w naszym wewnętrznym ograniczeniu, zniewoleniu.

Cały tekst

EDYTA STEIN WCIĄŻ INSPIRUJE LUDZI KULTURY

„Pytając o inspiracje Edyty Stein w naszym współczesnym życiu, chciałem sprowokować pewien wysiłek duchowy” – podkreśla ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W ten sposób kapłan podsumowuje specjalny projekt, w którym oświęcimska placówka zaprosiła ludzi z całej Europy do opowiedzenia o tym, jak dzisiaj inspiruje ich karmelitańska męczennica XX wieku. Nadesłano dotąd ponad 30 filmów, w których swoistymi świadectwami podzieliły się osoby świeckie i duchowne, naukowcy, lekarze, studenci i uczniowie z Polski, Niemiec, Holandii, Rosji, Irlandii i Kazachstanu.

Cały tekst

EXODUS MŁODYCH LUDZI Z KOŚCIOŁA W POLSCE

Zjawisko narastającego exodusu młodych z Kościoła jest dziś faktem. Przed 50 laty dostrzegaliśmy je na Zachodzie, teraz mamy podobną sytuację u nas. Może w swoim zadufaniu nie potrafiliśmy spojrzeć na zagadnienie w sposób krytyczny, a każdy głos przypominający o podmiotowości młodych w Kościele był traktowany jako dziwactwo lub wymądrzanie się niezorientowanego w duszpasterstwie profesora? Czy młodzi utożsamiają się jeszcze z Kościołem? Na poważną dyskusję nie jest jeszcze za późno – mówił ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz podczas pierwszego dnia odbywającego się online Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie Trwa Wiecznie”.

Cały tekst

ODNOWA CHARYZMATYCZNA

– Olśniewające odkrycie Jezusa jako Pana to może najpiękniejsza łaska, którą Bóg daje światu przez Odnowę Charyzmatyczną. Powinna się ona dzielić swym doświadczeniem z całym Kościołem. To od głoszenia kerygmatu zależy ponowna ewangelizacja świata postchrześcijańskiego – mówił o. kard. Raniero Cantalamessa OFMCap, kaznodzieja Domu Papieskiego podczas Pierwszego Ogólnopolskiego Forum CHARIS, które odbywa się dziś w Łodzi. Wystąpienie o. Cantalamessy zostało udostępnione podczas Forum w formie nagrania.

O. kard. Raniero Cantalamessa rozpoczął swoje rozważania od refleksji nt. słów papieża Franciszka: „Katolicka Odnowa Charyzmatyczna jest strumieniem łaski dla całego Kościoła”. Wyjaśnił, że przez łaskę rozumieć należy samego Boga, który udziela się stworzeniom.
 

Cały tekst

JEZUS CHLEBEM ŻYCIA

Tylko Jezus może nas prawdziwie nakarmić, bo „ciało Chrystusa karmi nas życiem Ojca, które nie umiera” – zauważa łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa, rozważając fragment Ewangelii wg św. Jana (J 6, 41-51), który czytany jest w kościołach w niedzielę, 8 sierpnia, czyli w XIX niedzielę zwykłą roku B.

W minioną niedzielę widzieliśmy pierwsze reakcje ludzi na cud rozmnożenia chleba, o którym opowiada szósty rozdział Ewangelii św. Jana. Ludzie szukają Jezusa, ale On prosi ich o wyjaśnienie motywacji tego poszukiwania: czego szukają? Jaki głód nimi kieruje? I podobnie jak wcześniej zaspokoił pragnienie Samarytanki, tak też czyni z nimi: tak, jak istnieje woda żywa, która gasi pragnienie na wieki (J 4,14), podobnie jest też prawdziwy chleb, który zaspakaja głód życia wiecznego. Chodzi zatem o zrozumienie, czym jest ten chleb, skąd pochodzi, kto nam go daje i jak możemy się nim posilać.
 

Cały tekst

SPOŁECZEŃSTWA DZIŚ MARNIEJĄ….

„Społeczeństwa marnieją w neomarksistowskiej walce klas i płci. Odchodzą z domu ojca i matki w ‘daleką krainę’ najemników wymyślających ciągle nowe i zawsze konfliktowe sposoby współżycia ze sobą” – mówił prof. Stanisław Grygiel podczas uroczystości przyznania mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego, 30 czerwca br. w Warszawie.

Poniżej prezentujemy obszerne fragmenty wystąpienia laureata podczas uroczystości:

Cały tekst

POZYTYWNY OBRAZ KOBIECOŚCI

O pozytywnym obrazie kobiecości, jaki matka Czacka przekazywała swoim siostrom, o jej szacunku do indywidualności każdego człowieka, o stwarzaniu przestrzeni dla innych, dystansie wobec konwenansów i duchowym macierzyństwie – opowiada s. Radosława Podgórska FSK. Jak podkreśla w rozmowie z KAI, cytując fragment wspomnień Antoniego Marylskiego, duchowego syna i jednego z najbliższych współpracowników założycielki dzieła Lasek, matka Czacka pod habitem do końca pozostała kobietą.
Maria Czerska (KAI): Matka Czacka była kimś bardzo samodzielnym i skutecznym. Mimo ogromnych trudności, spokojnie realizowała wszystkie swoje cele. Miała wprawdzie nazwisko i pieniądze ale jednocześnie była osobą niepełnosprawną i kobietą – w męskim świecie. W czym tkwił sekret jej sukcesów?

Cały tekst

PRZESTRZEŃ KOŚCIOŁA

Owoc stawał się nasieniem, ono zaś dojrzałe, w następnym pokoleniu stawało się owocem.
Zaczynam ten felieton w dzień apostołów Piotra i Pawła. Filary Kościoła. Naszego Kościoła. Jezusowego Kościoła. W jakiej przestrzeni przyszło im mówić i świadczyć o Jezusie? Jaka to była przestrzeń patrząc z punktu widzenia religijnego? Jaka była z perspektywy kulturowej? Jaka była w strukturze społecznej? Pozostańmy w tych trzech obszarach – choć można by spojrzenie poszerzyć.

Cały tekst

.POEZJA NORWIDA I NOWOCZESNE CHRZEŚCIJAŃSTWO

Norwid uczy nas nie tylko nowoczesnej poezji, ale też nowoczesnego chrześcijaństwa, takiego, które każe przemyśleć nasz stosunek do rzeczywistości. Widzimy w jego poezji początki personalizmu chrześcijańskiego – myślenie w kategoriach osoby, które potem rozwinął Karol Wojtyła – mówi w rozmowie z KAI literaturoznawca dr hab. Lech Giemza, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Damian Burdzań (KAI): Mija 200. rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych polskich poetów, Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Senat RP ustanowił 2021 rokiem tego polskiego artysty i emigranta. Czy poezja Norwida jest dzisiaj doceniania?
 

Cały tekst